۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
0
0

اطلاع رسانی اختراعات ابزاری برای برون سپاری و کاهش هزینه های تحقیق و توسعه

492 بازدید

دکتر محمود شمس برهان

شهزیور ماه ۱۴۰۱، invbazaar.com@gmail.com

مفهوم تحقیق و توسعه و ایجاد دفاتر وابسته در واحدهای صنعتی مختص شرکتهای چند رشته ای و بزرگ نیست! و اصولا صنایع کوچک نیز می توانند در تحقیق و توسعه و نوآوری سهیم باشند. ذیلا به توضیح فرایند تحقیق و توسعه در صنایع کوچک و بزرگ با استفاده از پلتفرم اطلاع رسانی اختراعات پرداخته می شود.

نوآوری و بعبارت دیگر تحقیق و توسعه عبارت است از انتخاب ایده های درست و اجرای صحیح فرآیند تبدیل آن به محصولات ، خدمات ، و فرآیندهایی به منظور دستیابی به سود و رشد. اگر یک سرمایه گذار بخواهد ظرفیت نوآوری خود را افزایش دهد ، سطح بالایی از خلاقیت مورد نیاز است. در کشور ایران مطالعات تیم اطلاع رسانی اختراعات نشان می دهد که از مشکلات کلیدی در بحث تحقیق و توسعه مربوط به عدم استمرار فرایند در چرخه حیات واحد صنعتی و تحقیق و توسعه تصادفی (خلق ایده های تصادفی و نه نظام مند و جامع) می باشد. از طرف دیگر رقابت در نوآوری کلید ماندگاری در دوران پر چالش پیش رو است ولی تمامی صنایع امکان و توانایی هزینه کرد پژوهشی و تحقیق و توسعه ندارند. در هر صورت سازمان های هوشمندی که می خواهند به رشد آینده دست یابند و محصولات مربوطه را در بازار حفظ کنند ، در تحقیق و توسعه (R&D) سرمایه گذاری می کنند. در سیستم نوآوری باز، به جای راه اندازی واحد تحقیق و توسعه داخل سازمانی، واحدهای صنعتی اغلب این فعالیت ها را برون سپاری می کنند. در حال حاضر در اکثر واحدهای صنعتی مشاوران مالی، مالیاتی، بیمه، حقوقی و … مشغول به فعالیت هستند در حالیکه مشاوران تحقیق و توسعه کمتر دیده می شوند. متاسفانه اهمیت این قضیه بطور کامل برای صنایع قابل درک نیست و فرایندهای عارضه یابی به وضوح نشان داده اند که اکثر واحدهای صنعتی با وجود بازار خوب و فعالیت مطلوب طی چند سال آتی فعالیت خود، دچار ورشکستگی و شکست در فرایند رقابت صنعتی می شوند که دلیل اصلی آن عدم انعطاف در چرخه بلوغ و رشد واحد صنعتی و عدم توجه کافی به توسعه فناوری بوده است. نمونه بارز آن در سالیان گذشته، واحدهای صنعتی از قبیل پارس الکتریک، کفش بلا، ارج، آزمایش و … هستندکه از قدرتمندترین صنایع کشور بودند ولی متاسفانه جدا از مسائل حاشیه ای و مدیریت نادرست، بدلیل عدم توجه کافی و تغییر استراتژی به تحقیق و توسعه و نوآوری از بازار حذف شدند در حالیکه صنایع مشابه دیگری با استراتژی نوآوری متولد شدند و همچنان به بقا و همچنین رشد خود ادامه می دهند.

تیم توسعه اطلاع رسانی اختراعات و بازار نوآوری در گام اول با کاهش هزینه چند صد درصدی فرایند تحقیق و توسعه, عملا هزینه های مربوطه را به حداقل ممکن کاهش داده اند و از طرف دیگر می تواند با شناسایی سوژه های جدید و نیازهای فناورانه، به توسعه و بهینه سازی مشکلات تولید کمک کند. همچنین در صورت درخواست صنایع می تواند افراد متخصص مربط به هر صنعت را بصورت پاره وقت و با هزینه تمام شده حداقلی در اختیار واحد صنعتی قرار دهد. مزیت اصلی این روش، کاهش هزینه های سرمایه ثابت، تربیت نیروی کارآزموده، آموزش و مزایایی از قبیل دسترسی سریع، سرعت عمل بالا، سطوح نوآوری بالاتر اشاره کرد.

 

بازدیدها: ۱۳۳

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://invbazaar.com/?p=1772
اینجا محل تبلغ شما هست
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اطلاع رسانی اختراعات ابزاری برای برون سپاری و کاهش هزینه های تحقیق و توسعه

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

پشتیبانی واتساپ
پشتیبانی آنلاین