0
0

اهمیت رصد و پایش اختراعات در توسعه نوآوری

472 بازدید

دکتر محمود شمس برهان

دی ماه ۱۴۰۰، invbazaar.com@gmail.com

 

با توجه به‌ رشد سریع فناوری و اطلاعات و تغییر استراتژی و ماهیت کسب‌ وکارها به سمت کسب‌ وکارهای بر پایه اطلاعات و هماهنگ با سرعت علم و تکنولوژی و افزایش اهمیت مؤسسات و سازمانهای دانش‌بنیان در ایران و جهان، مالکیت فکری و در راس آن اختراعات بعنوان منبع اصلی نوآوری هم روزبه‌روز به اهمیت آن افزوده می‌شود. امروزه از مالکیت فکری به عنوان شالوده و اساس سازمانها یاد میشود که این موضوع در دانش‌بنیان و دانش‌محور بیشتر به چشم می‌خورد و البته در تمامی سازمانها مهم است.

در عرصه نوآوری، سازمانهای نوآور و دانش بنیان، قادر به خارج کردن شرکتهای با سابقه و ریشه دار شده اند که در ایران نیز نمونه های زیادی به چشم می خورد و از این منظر، این تهدید برای تمامی سازمانها وجود دارد. بازار نوآوری سعی بر تبدیل کردن این تهدید به فرصتهای بیشمار بر پایه اطلاع رسانی اطلاعات ارزشمند اختراعات است.

توسعه فناوری­های نوین بر پایه نوآوری و خلاقیت یک استراتژی برای رقابت در بازار است زیرا تمامی محصولات و خدمات دستخوش تغییرات زیادی شده و همگام با نیاز مردم (و ایجاد نیازهای جدید) و تکنولوژی حرکت می‌کند. کشورهایی مانند ژاپن، آلمان و کره جنوبی از این استراتژی برای رقابت با کشورهایی مانند آمریکا و چین استفاده می­کنند. آگاهی به روز و مستمر مدیران و افراد از مالکیت فکری می‌تواند در پیشرفت و توسعه و موفقیت کسب‌ وکار نقش به سزایی داشته باشد.

با توجـه بـه اهمیـت اختراعات در مباحث مالکیت فکری، رصد و پایش میزان اختراعات و بررسی روند تغییرات در آنها می‌تواند اطلاعات مناسـبی بـرای ارزیـابی روند رشد و تولید علم در کشور باشد. اختراعات بعنوان یکی از ارکان رشد و پیشرفت علمی در هر کشور شناخته میشود. اختراع، نوآوری و تولید در گستره حوزه‌های مختلف علمی می‌تواند در پویـایی اقتصـادی کشـورها حـائز اهمیـت باشـد. با توجه به پیشرفت‌های روزافزون علم و تکنولوژی در حوزه های مختلف فناوری، با بررسـی و تحلیـل ایـن دسـته از اطلاعـات مـی‌تـوان برنامه‌ریزی مناسبی نیز برای آینده علمی و صنعتی شرکتهای تولیدی و خدماتی و در کل کشور به ارمغان آورد.

رصد فناوری و تحلیل اختراع با استفاده از بانک­های اطلاعاتی اختراعات ثبت شده، فراهم می­شود. این اطلاعات در سطوح مختلف برای بنگاههای اقتصادی و محققان کاربرد دارد. لذا استفاده از نتایج تحلیل اختراع برای شرکتهای صنعتی-خدماتی و محققان مفید خواهد بود. رصد فناوری و تحلیل اختراع، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار قرار می‌دهند که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره شده است:

 • اجتناب از دوباره کاری (کاهش هزینه­ های تحقیق و توسعه)،
 • انجام پژوهش از یک سطح دانش بالاتر،
 • توجه به جنبه­ های محافظت از اختراع،
 • شناسایی محصولات جدید و فناوری­های نوظهور عرضه شده در یک حوزه فناوری خاص
 • شناسایی کشورها، کمپانیها، دانشمندان و موسسات تحقیقاتی پیشرو در یک فناوری خاص
 • آگاهی از پیشرفتهای فنی و تجاری فناوری در سطح بین المللی و تعیین زمینه­ های مطمئن برای سرمایه­ گذاری،
 • شناسایی و بررسی آمار اختراعات قدرتمند جهت تعیین استراتژی آغاز یا جایگزینی کسب و کار یا جهت تحقیقاتی در محصول/ فناوری مورد نظر
 • بررسی پژوهش­ های گذشته و استفاده از راه حل های جدید موجود در اختراعات داخلی و خارجی برای حل مشکلات فنی موجود
 • ترسیم چرخه عمر فناوری
 • بررسی شتاب ثبت اختراعات در یک فناوری خاص
 • تعیین زمینه های فنی دارای پتانسیل بازار در یک حوزه فناوری خاص
 • یافتن کانالهای ارتباطی با شرکتهای برتر در یک حوزه فناوری خاص

پلتفرم بازار نوآوری از طریق اطلاع رسانی هفتگی آخرین اختراعات و نوآوریهای در فناوریهای مختلف سعی در ایجاد بینش بازار و کسب هوشمندی بازار نموده است.

بازدیدها: ۱۷

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://invbazaar.com/?p=393
اینجا محل تبلغ شما هست
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

باکس دانلود

راهنما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • در صورت خرابی و عدم کارکرد لینک های دانلود، از بخش «گزارش خرابی لینک ها» ، می توانید عنوان این صفحه به همراه پارت هایی که در لینک ها دچار مشکل هستند را به مدیریت سایت گزارش نمایید تا بررسی و برطرف شوند.
 • فایل های دانلودی قرار داده شده تنها متعلق به این وبسایت است و نشر آنها در دیگر وبسایت ها به منظور دانلود پیگرد قانونی دارد.
 • در صورتی که با IP ایران در حال مشاهده وبسایت ما می باشید، حجم مصرفی دانلود فایل ها توسط شما نیم بها محسوب می شود.
 • در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با دانلود فایل های این مطلب، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها سوال نمایید.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

پسورد: www.AlmasTheme.com

نظرات

0 نظر در مورد اهمیت رصد و پایش اختراعات در توسعه نوآوری

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

پشتیبانی واتساپ
پشتیبانی آنلاین